Jak požádat o přijetí do domova pro seniory
V rubrice "O nás" si přečtěte, komu je služba našeho domova určena a komu ji naopak nemůžeme poskytnout. Tak předběžně zjistíte, zda jsme schopni zajistit péči právě Vám. Pokud si nejste jistí, zavolejte nám na tato telefonní čísla a my Vám rádi poradíme: DS Vychodilova +420 541 219 000, +420 702 137 257, DS Tábor +420 549 438 390, +420 725 879 901, +420 727 854 250. Pokud máte zájem se podívat do našeho domova osobně, rádi Vás jím provedeme a odpovíme na Vaše dotazy. Každoročně v říjnu pořádáme také den otevřených dveří v obou budovách.
K tomu, abychom Vás mohli zařadit do pořadníku čekatelů, je třeba domovu předložit vyplněnou "Žádost o poskytování sociální služby" a vyplněný formulář "Posudek o zdravotním stavu", který je nedílnou součástí žádosti. Formulář pro podání žádosti si můžete stáhnout níže, nebo je k dispozici u našich sociálních pracovnic případně Vám může být zaslán na požádání e-mailem či poštou.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ! Žádosti přijímáme pouze od těch seniorů, kteří mají alespoň částečně sníženou soběstačnost a jsou připraveni do domova nastoupit. Není možné si podat žádost "pro jistotu" dopředu, pokud celodenní péči zatím nepotřebujete.
ŽÁDOST O POSKYTOVÁNÍ SOCIÁLNÍ SLUŽBY
Vyplněnou „Žádost o poskytování sociální služby " a kompletně lékařem vyplněný formulář „Posudek o zdravotním stavu" nám můžete doručit osobně, poštou nebo naskenované na naši e-mailovou adresu: zadosti@vyc.brno.cz (DS Vychodilova), socialniT@vyc.brno.cz (DS Tábor).
Každá žádost je posuzována individuálně. Nejprve je Vaše žádost zkontrolována sociální pracovnicí, která prostřednictvím jednání přímo s Vámi (se zájemcem o poskytovanou službu) posoudí, zda patříte do okruhu osob, kterým Domov pro seniory Vychodilova může sociální službu poskytnout. Při tomto rozhovoru také zjistí Vaše potřeby a očekávání a posoudí, bude-li Vám domov schopen zajistit odpovídající péči. Pokud ano, budete zařazeni do pořadníku čekatelů, pokud ne, budete informováni o důvodech nepřijetí žádosti a v rámci sociálního poradenství o dalším možném postupu.
Často kladené otázky zájemců o službu:
- Jsem senior, mohu si k Vám podat žádost?
Podat žádost si můžete, pokud jste dosáhl věku 60 let a máte alespoň částečně sníženou soběstačnost (nejlépe vyjádřenou vyšším stupněm příspěvku na péči), a proto už potřebujete celodenní péči, kterou již nemůže zajistit rodina či např. pečovatelská služba.
- Přijmete mne, i když jsem soběstačný?
Dokud budete soběstačný, naše služby v plném rozsahu nevyužijete a v tomto případě nelze ani přijmout žádost o poskytování služby na pozdější dobu.
- Nemám příspěvek na péči, co mám dělat? Můžu Vám zaplatit příspěvek na péči, i když jej nemám přiznaný?
Doporučujeme zažádat o příspěvek na péči u příslušného Úřadu práce dle místa Vašeho bydliště. Službu Vám můžeme poskytovat, i pokud příspěvek ještě vyřízený nemáte, a to v případě, že se Vaše soběstačnost náhle zhoršila a nestihl/a jste si jej ještě vyřídit. Pokud příspěvek ještě nepobíráte, zaplatit nám ho nemůžete.
- Jsem nesoběstačný, za jak dlouho mě přijmete?
Domov je trvale plně obsazen, žádná volná místa nejsou v rezervě k dispozici. Nejsme proto schopni předem říct, kdy se místo uvolní a budeme schopni zahájit poskytování sociální služby pro Vás. Je to individuální a závisí to na mnoha faktorech, které nemůžeme ovlivnit. Rozhodující není doba podání žádosti, ale sociální a zdravotní potřebnost.
- Mohu mít podaných i více žádostí do domovů pro seniory?
Počet žádostí není nijak omezen, můžete si podat žádosti, do kolika domovů chcete.
- Může být poskytnuta pobytová sociální služba osobě, která nemá dostatečný příjem na zaplacení plné úhrady?
Samozřejmě může. Zákon o sociálních službách na tuto situaci pamatuje a určuje, že osobě po zaplacení úhrady za pobyt a stravu musí zůstat alespoň 15 % z jejího pravidelného příjmu. Klient s nízkými příjmy tedy platí tzv. sníženou úhradu. V tomto případě se může poskytovatel dohodnout o spoluúčasti na placení zbývající části úhrady s jinými osobami, nejčastěji to bývají příbuzní klienta. Tato spoluúčast není povinná.
Žádost o přijetí do domova pro seniory